سه‌شنبه, 28 اسفند 1397
رو عنوان : مسئول نیروگاه پالایش گاز ایلام عنوان کرد:
عنوان : نیروگاه پالایش گاز ایلام بازویی توانا برای كمك به تامین برق كشور
کد خبر : ۲۹۴۳
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۸/۱۳ 
ساعت : ۱۵:۴۳:۳۷

امتیاز :  ۵/۰۰ |  مجموع :  ۱

مسئول نیروگاه پالایش گاز ایلام گفت: نیروگاه پالایش گاز ایلام بازویی توانا برای کمک به تامین برق کشور است که در این راستا تلاش های زیادی برای تامین برق هموطنان انجام داده است.
به گزارش روابط عمومی ، مهندس " سعید عسکری"  افزود :واحد نيروگاه این شرکت از واحدهاي مهم و حياتي  این مجموعه به شمار مي رود و تمامي واحدهاي فرآيندي ،مصرف كننده انرژي الكتريكي بوده و از اين انرژي براي فعاليتهاي خود بهره مي برند.
وی با اشاره به اینکه نيروگاه این شرکت  در سال ١٣٨٦ به بهره برداري رسيد و توسط مهندسين داخلي راه اندازي گرديد،اظهارداشت: سه دستگاه توربو ژنراتور گازي با توان اسمي ٢٦ مگاولت آمپرو توان عملياتي ٢١ مگاوات در اين نيروگاه به منظور توليد برق احداث گرديده و از طريق ٣٠ فيدر ٢٠ كيلوولت مصرف كننده هاي داخلي خود را تامين مي کند.همچنين از پست ٦٣/٢٠ كيلوولت اختصاصي توسط ٢ فيدر ٦٣كيلوولت به شبكه سراسري متصل گرديده است.
وی ادامه داد: توربوژنراتورهاي اين پالايشگاه از نوع حرارتي - گازي و تك سوختي با گاز طبيعي بوده و سوخت خود را با فشار ٢٠ بار از واحد گاز سوخت پالايشگاه تحويل مي گيرد.
عسکری با بیان اینکه سه واحد نیروگاه با توان عملیاتی هر کدام 21 مگاوات مشغول به کار هستند، افزود:یک واحد نیروگاه به عنوان منبع اصلی به همراه دو خط 63 کیلوولت که از باس بار (شینه) 63 کیلوولت پست 230 ایلام گرفته شده به عنوان پشتیبان، وظیفه تامین برق پالایشگاه گاز ایلام را به عهده دارند و دو واحد توربو ژنراتور دیگر به صورت آماده بکار در اختیار بهره بردار قرار دارند.
وی تصریح کرد: نیروگاه پالایشگاه گاز ایلام علاوه بر مصرف داخلی مقدار قابل توجهی برق به سایر شرکت های طرف قرارداد برای مصارف صنعتی ارسال می کند و از سال گذشته نیز با عقد قرارداد با شركت مديريت شبكه برق ايران فروش برق به شبكه سراسري به منظور كمک به تامين برق هموطنان درپيك بار فصل تابستان و همچنين درآمدزايي و سود آوري براي شركت آغاز نموده است.
وی با اشاره به اینکه در شش ماهه اول سال جاری بیش از 68 هزارو 764 مگاوات ساعت انرژی الکتریکی توسط نیروگاه این شرکت تولید شده است، افزود:از این مقدار 15 هزارو 324 مگاوات ساعت به شرکت مدیریت شبکه برق ایران در پیک بار تابستان امسال تحویل شده است.
وی با بیان اینکه فروش این مقدار انرژی برای کمک به تامین برق کشور بوده است، اظهار داشت: بیش از دو هزارو 500 مگاوات ساعت به شرکتهای نفت و گاز غرب و آرین تجارت مانا تحویل گردیده است.  
وی تصریح کرد: از این تولید ،مقدار 50 هزار و 273 مگاوات ساعت مصرف پالایشگاه بوده که به میزان 44 هزارو 652 مگاوات ساعت آن صرف مصارف صنعتي مربوط به فراورش گاز بوده است و خاطرنشان کرد:در شش ماهه اول سال جاری بیش از 19 میلیارد ریال درآمد حاصل از فروش برق نیروگاه این شرکت بوده است.  
مسئول نیروگاه پالایش گاز ایلام با اشاره به اینکه تمام واحدهای پالايشگاه به نیروگاه این شرکت وابسته هستند، گفت:نیروگاه یکی از اصلی ترین مبادی تولید انرژي در واحدهای صنعتی بخصوص در پالایشگاه می باشد.
وی گفت : در سال گذشته 102 هزارو 666 مگاوات ساعت انرژی الکتریکی تولید که از این مقدار 16 هزارو 852 مگاوات ساعت به مدیریت شبکه برق ایران فروخته شده است.  
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته بیش از 5 هزار مگاوات ساعت به شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب و آرین تجارت مانا فروخته شده است، خاطرنشان کرد:در سال 1396 بیش از 21 میلیارد و 500 میلیون ریال درآمد حاصل از فروش برق نیروگاه این شرکت بوده است.  
مسئول نیروگاه پالایش گاز ایلام گفت:تعمیرات این خطوط و سیستم الکتریکی و توربوژنراتورهاي پالایشگاه توسط واحد تعمیراتی این شرکت و برخی مواقع توسط شرکت های داخلی با مدیریت واحد تعمیرات انجام می شود.
 
شرکت پالایش گاز ایلام به منظور تامین گاز مصرفی استان ایلام و استانهای غربی کشور و همچنین تامین خوراک پتروشیمی ایلام و تقویت فشار گاز غرب کشور در ۲۵ کیلومتری شمال غرب شهرستان ایلام و ۱۲ کیلومتری غرب بخش چوار به دست متخصصین جوان ایرانی راه اندازی گردیده و در حال بهره برداری است.


بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

شرکت پالایش گاز ایلام

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0