صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار 


نسخه چاپي

نوریان خبر داد:

کنترل و کاهش نرخ خوردگی واحدهای شیرین سازی در پالایشگاه گاز ایلام

مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام از تعیین و پایش IOW مطابق با استاندارد API 584-2014 برای کنترل خوردگی واحدهاي شيرين سازي در این واحد صنعتی خبر داد و گفت: بمنظور شناسايي عوامل ريشه اي خرابي ها اقدامات و بررسي هاي مختلفي از جمله انجام پروژه پژوهشي " بررسي عوامل خوردگي در واحدهاي شيرين سازي" در این پالایشگاه انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی، روح اله نوریان افزود: با توجه به نتايج اين پروژه عوامل فرآيندي از جمله دما، ميزان HSS،كنترل ميزان اكسيژن و ساير انحرافات از شرايط طراحي بعنوان عوامل اصلي خوردگي و نشتي در واحدهاي شيرين سازي شناسايي و اقدامات عملياتي برنامه ريزي شده و دقيقي براي كنترل اين عوامل انجام گرديد كه منجر به كاهش نرخ خوردگي و كاهش چشمگير ميزان نشتي ها شد.
وی اظهار داشت:با توجه به اهميت پايش و كنترل پارمترهاي فرآيندي براي پيشگيري از خوردگي، تعيين حدود عملياتي اين پارمترها مطابق با راهنمايي هاي استاندارد API 584-2014، API 945-2008، منوال عملياتي پالایشگاه،كتاب آمين اكسپرت،گزارش پروژه پژوهشي بررسي و دلايل خوردگي در واحدهاي آمين و تجربيات همكاران پالایشگاه از دو سال قبل صورت گرفت و حدود 33 پارامتر بعنوان پارمترهاي كليدي مشخص و سپس حدود مجاز،استاندارد و بحراني، پيامدهاي خروج از اين حدود، دوره پايش،متولي ثبت و پايش، و روش هاي اندازه گيري مشخص گرديدند.
مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام با بیان اینکه اندازه گیری، ثبت مستمر سوابق و پایش وضعیت IOW ها از جمله اقداماتی است که می بایستی بصورت مستمر انجام شود، تصریح کرد: در حال حاضر اندازه گیری و ثبت سوابق بصورت روتین روزانه توسط  بهره برداری انجام و توسط مهندسی فرآیند بصورت هفتگی و توسط بازرسی فنی بصورت ماهیانه پایش می گردد.
نوریان با اشاره به اینکه با توجه به اینکه خوردگی در واحدهای شیرین سازی بصورت مشابه در اغلب پالایشگاه های بعنوان یک چالش جدی مطرح است و بعضاً در برخی از پالایشگاه ها شدیدتر از پالایشگاه ایلام می باشد و حتی برج های جذب و احیاء را متأثر نموده است، خاطرنشان کرد: این شرکت آمادگی لازم برای انتقال تجربیات خود به سایر پالایشگاه ها و حتی سایر واحدهای صنعتی را دارد.
 مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام گفت:در سال های گذشته خوردگي  و نشتی های مکرر در چرخهLean آمين واحدهاي شيرين سازي بعنوان يكي از چالش هاي بزرگ پالايشگاه مطرح بود این خوردگی ها در سال های 92 تا 95 به اوج خود رسیدند بطوری که بطور متوسط هر ماه یک نشتی در واحدهای شیرین سازی گزارش می گردید .
نوریان افزود:اين خوردگي ها علاوه بر اينكه منجر به نشتي و بعضاً توقف توليدهاي گاه و بيگاه مي گرديد، فشار عملياتي زيادي به كاركنان تعميرات و بازرسي فني براي اصلاح نقاط آسيب ديده وارد مي نمود.
وی اظهار داشت:تعويض حدود 3 هزارو 500 اينچ پايپينگ شامل تغيير متريال خطوط بخار امین به فولاد زنگ نزن،تعويض تیوب باندل هر 4  ریبویلر، تعویض بدنه يك عدد از ريبويلرها و كيسينگ پمپ هاي شارژ آمين، ناشي از اين خوردگي ها بود که با تلاش و جدیدیت همکاران این گونه مشکلات برطرف شد .

  • تاریخ درج خبر :
  • 1400/06/13 - ١٢:١٢
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 81

خروج
تصاویر منتخب